Zbliża się kampania Walnych Zebrań oraz XIII Zjazd Zwyczajny Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to bardzo pracowity okres, w którym trzeba podsumować pięcioletnią działalność Zarządu Oddziału Gminnego oraz opracować zarys działań i planów na kolejne 5 lat. Z uwagi na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19, zarówno Walne Zebrania jak i XIII Zjazd będą przebiegały zupełnie inaczej niż te, które pamiętamy.

W tym trudnym roku naszej działalności z uwagi na wprowadzane ograniczenia, ale także troskę o zdrowie i minimalizację zakażeń, nie udało się zorganizować wielu wydarzeń i uroczystości, które niemal na stałe wpisane były do naszego kalendarza: zawodów sportowych, rajdu MDP, Gminnych Zaduszek Strażackich, zaplanowanych jubileuszy i posiedzeń plenarnych Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP.

Przed nami czas przygotowań zarówno do Zjazdu jak i kampanii Walnych Zebrań w jednostkach OSP. Zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego ZOSP RP, zebrania w jednostkach OSP powinny odbyć się do 31 marca, a Zjazd Oddziału Gminnego do 30 czerwca 2021r. Z uwagi na fakt, iż trudno przewidzieć dalszy przebieg pandemii, trudno dziś jednoznacznie stwierdzić czy dotrzymanie tych terminów będzie możliwe. Na pewno Walne Zebrania nie rozpoczną się na początku stycznia, tak jak to było w latach poprzednich.

Rozpoczynając przygotowania do Zjazdu, zgodnie z treścią przyjętych uchwał zwierzchnich władz ZOSP RP, w najbliższym czasie Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP będzie musiał podjąć uchwały w sprawie:

– określenia liczby delegatów na XIII Zjazd Zwyczajny oraz przedstawicieli do Zarządu Oddziału Gminnego,

– przeprowadzenia prawyborów przed XIII Zwyczajnym Zjazdem Oddziału Gminnego ZOSP RP
w Ostrowie Wielkopolskim,

– zwołania XIII Zwyczajnego Zjazdu Oddziału Gminnego ZOSP RP.

Z uwagi na wprowadzone ograniczenia posiedzenie to nie będzie mogło odbyć się w formie plenarnej, tylko w trybie online. W najbliższych dniach udostępnimy jednostkom szczegółowe informacje nt. wykorzystywanych narzędzi i udostępnimy dane dostępowe dla każdej jednostki. Projekty procedowanych uchwał zostaną wysłane do jednostek przed zebraniem. Z uwagi na konieczność ich podjęcia, zobowiązujemy wszystkich przedstawicieli jednostek będących członkami Zarządu Oddziału Gminnego do obecności podczas takiego posiedzenia, a także sugerujemy, żeby w tym posiedzeniu uczestniczyli także prezesi, naczelnicy i przewodniczący Komisji Rewizyjnych jednostek OSP.

W roku 2021 Walne Zebrania wszystkich jednostek z wyjątkiem jednostek OSP Karski, OSP Kołątajew i OSP Wysocko Wielkie będą zebraniami sprawozdawczo-wyborczymi. Oznacza to, że oprócz delegatów i przedstawicieli do Zarządu Oddziału Gminnego, na zebraniach tych wybierane będą władze jednostki: prezes, zarząd oraz Komisja Rewizyjna. Jest to też właściwy czas dla wszystkich jednostek mających 3-letnią długość kadencji władz na zmianę własnego statutu i ujednolicenie długości kadencji z kadencją władz Związku OSP RP.

Sprawne przeprowadzenie zarówno Kampanii Walnych Zebrań jak również Zjazdu Oddziału Gminnego wymaga od nas wszystkich dużego wysiłku. Dlatego zobowiązujemy prezesów i naczelników OSP do dostarczenia do Urzędu Gminy w nieprzekraczalnym terminie do 10 stycznia 2021r. następujących dokumentów:

– Raportu naczelnika OSP ze zaktualizowanym stanem JOT-u (jednostki, które mają powyżej 10 ratowników, proszone są o wykreślenie z jego składu ratowników którzy nie będą uczestniczyli w działaniach ratowniczych oraz powyżej 65 lat),
– Raportu OSP,
Wykazu stanu sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej  (wg. stanu na dzień 31.12.2015 oraz 31.12.2020).

Pozostałe dokumenty należy zwrócić w terminie 7 dni po odbyciu Walnych Zebrań.

Na początku 2021 roku we wszystkich jednostkach OSP zostanie przeprowadzona kontrola działalności operacyjnej i organizacyjnej. Kontrola będzie obejmowała: utrzymanie i stan pojazdów, sprzętu przeciwpożarowego oraz umundurowania, prawidłowość zabezpieczenia majątku przed zniszczeniem i kradzieżą, właściwe prowadzenie dokumentacji OSP: książek pracy jednostki (sekretarza), książki naczelnika oraz książki inwentaryzacyjnej (gospodarza). Szczególnej kontroli będzie podlegała kwestia wpisania sprzętu zakupionego ze środków publicznych (dotacji z UG, MSWiA, 5000+ oraz Funduszu Sprawiedliwości) i opisania faktur (na fakturze winna znajdować się informacja, na której stronie i pod którą pozycją sprzęt został wpisany do książki inwentarzowej).

Pełen harmonogram przygotowań do Zjazdu i Kampanii Walnych Zebrań został wysłany tradycyjną pocztą do prezesów wszystkich jednostek OSP.

Kategorie: Aktualności